صفحه اصلی > پيام هاي بهداشتي  


  چاپ        ارسال به دوست

تغذیه با شیر مادر موجب افزایش ضریب هوشی در کودکان میشود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 تغذیه با شیر مادر موجب افزایش ضریب هوشی در کودکان میشود

 

شیر مادر بهترین و مناسب ترین غذا برای کودکان است. شیر مادر براحتی هضم میشود و مقدار چربی و پروتئین و قند آن به اندازه ای است که کودک برای رشد نیاز دارد. بررسی ها نشان داده است کودکانی که با شیر مادر تغذیه میشوند در مقایسه با سایر کودکان از سطح سلامت بالاتری برخوردارند و ضریب هوششان بالاتر است.                                                   

   در یک مطالعه که با هدف یافتن رابطه بین تغذیه با شیر مادر و ضریب هوش انجام شد ، محققان با بررسی ضریب هوشی 3000 کودک در بریتانیا و نیوزیلند متوجه شدند که تغذیه با شیر مادر موجب افزایش ضریب هوشی کودکان میشود ( بطور میانگین 6 تا 7 واحد ضریب هوشی بالاتر ) این به این معناست که اکر همه نوزادان از شیر مادر تغذیه شوند ، تعداد کودکان با استعداد دوبرابر خواهد شد که این امر به این معناست که اگر همه نوزادان از شیر مادر تغذیه شوند تعداد کودکان با استعداد دو برابر خواهد شد که این امر به نوبه خود نقش مهمی در کسب موفقیت در رقابت های تحصیلی و شغلی و زندگی این کودکان در آینده دارد. کودکانی که شیر می خورند زودتر از سایر همسالان خود که شیر خشک میخورند حرکت می کنند و طبق مطالعاتی که در انگلیس انجام شد سخن گفتن نیز دو ماه زودتر در این کودکان اتفاق می افتد لذا آنها سریعتر مراحل تکاملی را در همه ابعاد پشت سر می گذارند . رشد و تکامل بینایی و مغزی شان بیشتر است ،سیتم ایمنی قوی تری دارند و کمتر دچار عفونت های تنفسی و گوارشی میشود کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند دندانهای مرتبی دارند و کمتر نیاز به ارتودنسی پیدا می کنند این کودکان در سنین بزرگسالی کمتر دچار چاقی های مفرط می شوند در سال 2005 ،محققان پس از بررسی نتایج 61 مطالعه انجام شده در زمینه ارتباط شیر مادر و چاقی در سنین بالاتر به این نتیجه رسیدند که تغذیه با شیر مادر در دوران شیر خوارگی با کاهش خطر چاقی ارتباط دارد شیر مادر ارتباط عاطفی مادر و کودک را تقویت می کند و موجب ایجاد آرامش بیشتر کودک شده و در رشد جسمی و ذهنی او تاثیر دارد

اگر در ساعت اول تولد ،کودک با مادر تماس داشته باشد در بدن مادر هورمونی به نام اکسی توسین یا هورمون عشق ترشح می شود که نه تنها برای کودک مفید و آرامش بخش است بلکه موجب کاهش افسردگی پس از زایمان در مادر میشود.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت ،آموزش شیر دهی به مادرانی که تازه صاحب فرزند شده اند می تواند سالانه جان 3/1 میلیون کودک را نجات دهد.

 

تهیه کننده :آذر شعبانی –کارشناس آموزش شیر مادر بیمارستان فاطمیه

برگرفته از فصلنامه شیر مادر شماره42

 


٠٩:٥٥ - 1398/08/28    /    شماره : ٢٦٥٥١    /    تعداد نمایش : ١٤٢٨خروج
 بروزرساني اخبار : واحد روابط عمومي

تمامي حقوق  مادي و معنوي متعلق به بيمارستان فاطميه مي باشد 

Copy right: 2010-2012 Hospital Fatemieh Hamedan - All rights reserved