صفحه اصلی > پيام هاي بهداشتي  


  چاپ        ارسال به دوست

دوبيماري شايع زنان

دوبيماري شايع زنان

عفونت دستگاه تناسلي و خونريزي هاي غير طبيعي  رحمي از بيماري هاي شايع زنان است.

شايع ترين علت مراجه زنان به متخصص بيماريهاي  زنان ، عفونت هاي ناحيه واژن و با شيوع كمتر رحم ولوله هاست .اين بيماري اغلب بدليل علائم همراه وگاه تكرار اين علائم ياطولاني شدن علائم مراجعه مي كنند.

ايا وجود ترشحات واژن هميشه غير طبيعي است.

خير،درحالت عادي واژن داراي ترشحاتي است كه اين ترشحات در زمان ميانه سيكل يا چهاردهمين روز پس از شروع پريود به حداكثر ميزان خود مي رسد.

اين ترشحات كه پس از پايان پريود و پاك شدن شروع مي شود ، درابتدا شفاف بوده و بتدريج غليظ تر شده ،رنگ ان سفيد مايل به زرد مي شود و در ميانه سيكل به حداكثر ميزان خود مي رسد . پس برخي مواقع وجود دارد كه اين ترشحات طبيعي بوده ونياز به درمان ندارد.عامل عفونت هاي واژن باكتري ها و عوامل بيماري زاي متعددي هستند  و گاه چندين عامل بيماريزا باهم موجب عفونت مي شوند وبا معاينه وباتوجه به علائم وهمين طور باكمك ازمايشگاه علت آن معلوم ودرمان انجام مي شود.

چرا برخي از خانم ها عليرغم درمان هميشه از ترشحات غيرطبيعي شاكي هستند                                                        

در برخي موارد بدليل تغييرات محيط واژن باكتري در اين محيط ماندگار شده وبه رغم درمان مناسب مجددا بيماري عود مي كند اما ترشحاتي كه علائم اوليه و اصلي عفونت هاي واژن  است به اشكال مختلفي مي توانند باشند.

از ترشحات اندك تا فراوان، از ترشحات كم بو تا بسيار بد بو  وبا رنگ هاي مختلف بخصوص خاكستري يازرد

 مايل به سبز،همراه با خارش وسوزش يا خونريزي حين نزديكي ويا خونريزي حين معاينه يا وجود ترشحات پنيري شكل همراه با خارش وسوزش  حين نزديكي يا سوزش حين ادرار كردن.

خانمهای که این علائم را دارند چه باید بکنند ؟

علائمی که ذکر شد شایع ترین علائم در انواع عفونت های واژن است که در صورت وجود این علائم باید به پزشک جهت معاینه مراجعه شود . نباید هرگز بدون معاینه و نظر پزشک دارو مصرف کرد چون در بسیاری از موارد چند عفونت با هم اتفاق می افتد و درمان یکی به تنهایی کافی نیست و در مواردی هم علائم یک عفونت شبیه دیگری است به علاوه در برخی از موارد باید همسر بیمار هم درمان شود چون عامل عفونت به مرد منتقل شده و هر چند ممکن است در مردان بیماری علامت دارای ایجاد نشود ، اما قابلیت انتقال مجدد به زن وجود داشته و موجب عود مجدد می شود .

عفونت های قارچی چگونه هستند ؟

بعضی عفونت ها مثل عفونت قارچی آنقدر شایع هستند که 75 درصد بانوان در طول زندگی حداقل یک بار آن را تجربه می کنند و برخی هر سال چند بار دچار این مشکل می شوند . علامت این بیماری خارش و ترشحات پنیری است . این بیماری به خصوص در زنان باردار ، افراد دیابتی و کسانی که ضعف سیستم ایمنی بدن دارند یا بطور مرتب داروهای کورتون دار مصرف می کنند ، دیده می شود . درمان آن ساده است اما برخی اوقات مزمن می شود که در این صورت درمان آن مشکل خواهد بود عفونت های دیگر واژن به دو دلیل مهم هستند یکی که احتمال انتقال به همسر و عود مجدد وجود دارد .

آیا عفونت ها میتوانند ایجاد مشکل دیگری در خانمها بکند ؟

بله انواعی از این عفونت ها که در رحم لوله ها اتفاق می افتد ، در صورت عدم درمان منجر به چسبندگی لوله ها و در نهایت نازایی می شود . در بعضی موارد نیز باعث دردهای مزمن لگن4ی می گردد.

دکتر ناهید رادنیا –متخصص زنان و زایمان (ریاست بیمارستان فاطمیه)


١١:٤١ - 1394/05/05    /    شماره : ١٨٩٠١    /    تعداد نمایش : ١٤٠٦خروج
 بروزرساني اخبار : واحد روابط عمومي

تمامي حقوق  مادي و معنوي متعلق به بيمارستان فاطميه مي باشد 

Copy right: 2010-2012 Hospital Fatemieh Hamedan - All rights reserved