صفحه اصلی > آموزش به بيماران 


  چاپ        ارسال به دوست

سندرم تخمدان پلی کیستیک pcos

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

سندرم تخمدان پلی کیستیک pcos  

تعریف: نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدانهای بزرگ ، محتوی تعداد زیادی کیست کوچک ( در اغلب زنان مبتلا نه در همه زنان ) است  که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است .

علائم شایع: اختلالات قاعدگی بیشتر به صورت الیگو منوره (افزایش فاصله بین خونریزی های قاعدگی ) یا آمنوره (قطع قاعدگی ) هیپر آندروژنیسم که تظاهرات آن بیشتر به صورت هیرسو تیسم (چرموئی) و آکنه ،ریزش مو و نازایی وچاقی می باشد .

عوارض جدی: شامل افزایش خطر سرطان آندومتر و پستان دیس لیپدمی افزایش فشار خون بیماریهای قلبی عروقی و دیابت قطع تنفس در خواب (آپنه) کبد چرب غیر الکلی (التهاب شدید کبد به علت تجمع چربی ) می باشد .

مقاومت به انسولین در این بیماری شایع است که این مطلب باعث دیابت می شود .

شیوع: در 10تا 6% زنان در سنین یلروری دیده می شود .

تشخیص: در نوجوانی معمولا با دوره های قاعدگی نامنظم مشخص می شود .یا اینکه بعدها به دنبال افزایش وزن و مشکل ناباروری تشحیص داده می شود . به علاوه دیدن تخمدان پلی کیستیک در سونو گرافی .

نکته: وجود حداقل 2 نشانه برای تشخیص لازم است  تشخیص زود هنگام و شروع درمان می تواند به پیشگیری از عوارض طولانی مدت مثل دیابت و بیماریهای قلبی عروقی و سکته کمک کند .

علت: علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است . احتمالا ارث و دیابت در ظهور آن نقش دارند .

یافته های آزمایشگاهی : شامل افزایش سطح سرمی هورمونها یI.H  تستوسترون پرولاکتین

عوامل کمک کننده در درمان : تغییر شیوه زندگی مثل تغذیه سالم ورزشهای منظم مثل پیاده روی وشنا کاهش وزن از طریق کاهش کالری مصرفی

نکته : کاهش وزن باعث کاهش تستوسترون ودر نتیجه کاهش علائم هیرسوتیسم وبهبود در اختلالات قاعدگی ، همچنین بهبود در تخمک گذاری و کاهش مقاومت نسبت به انسولین و بهبود قند خون می شود .

پیشکیری از سرطان آندومتر یک هدف اصلی در درمان pcos  است

خطر سرطان پستان در زنان pcos  دو تا سه برابر افزایش می بابد .

درمان :بسته به مشکلی که برای بیمار ایجاد شده هدف از درمان توسط پزشک تشخیص داده می شود .

مصرف متفورمین و کلومیفن قرصهای ضد بارداری گنادوتروپینها آگونیستهای GNRHS مصرف همزمان کلسیم و ویتامین  -D  رژیم لاغری از بین بردن موهای زائد با استفاده از لیزرو در موارد مقاوم لاپاراسکوپی انجام می شود .

در لاپاراسکو.پی با استفاده از  انرژی الکتریکی یا لیزر و سوزاندن سوراخهای موجود در فولیکول روی سطح تخمدانها ،که هدف از این کار تحریک تخمک گذاری بوسیله کاهش سطح آندروژنها است .

مقاومت به انسولین به عنوان یک فاکتور اصلی در پاتوژن pcos می باشد .

با توجه به زمینه اصلی در این بیماری که اختلال حساسیت به انسولین است ، مصرف متفورمین به عنوان داروی اصلی و داروی خوراکی برای مبتلایان به دیابت نوع دو میباشد . با مصرف متفورمین سلولهل نسبت به انسولین حساس میشوند درنتیجه  قند خون کاهش می یابد تخمک گذاری بهبود می یابد و چرخ های منظم قاعدگی ایجاد می شود .

قابل توجه مدد جویان : با یک رژیم غذایی مناسب وورزش منظم باعث کاهش وزن در سطح مطلوب شوید .با این کار چون از داروی هورمونی استفاده نکرده اید از عوارض آن در امان هستید.


منابع: بیماریهای زنان ویلیامز برک و نواک بیماری های زنان دکتر کریمی کیستنر

 تهیه و تنظیم :آذر شعبانی کارشناس آموزش شیر مادر

 


١٠:١٥ - 1394/01/26    /    شماره : ٢٣٤٢١    /    تعداد نمایش : ٢٦٩١خروج
 بروزرساني اخبار : واحد روابط عمومي

تمامي حقوق  مادي و معنوي متعلق به بيمارستان فاطميه مي باشد 

Copy right: 2010-2012 Hospital Fatemieh Hamedan - All rights reserved